Ewa Jendraszko, malarka, filozof.
W sztuce docenia wolność formy przekazu. Jej obrazy są wieloznaczeniową formą filozoficznej ekspresji i odzwierciedleniem sztuki obecności. Artystka czerpiąc inspiracje ze sztuki surrealistycznej, etnicznej, inspiruje się poezją i współczesną muzyką.
Jej malarstwo przyciąga wzrok swoją czarno białą konwencją i żywotnością surrealistycznych form. Kompozycje artystki posiadają zróżnicowaną materię i rozbite są drobnymi ażurami elementów – punktów, linii, wieloznacznych form, tworzących świat żyjący swoim rytmem. Można powiedzieć, że są to przekazy z innej rzeczywistości, chociaż pojawiają się w nich konkretne przedmioty i sytuacje, którym artystka nadaje symboliczne znaczenie. Nadaje im również kształt. Artystyczny zapis tworzy metaforyczne przesłania i odsyła nas do krainy emocji i skojarzeń.
Źródła tego malarstwa tkwią w nieodkrytej rzeczywistości, sposobie odczuwania jej przez artystkę, która traktuje swoje malarskie wizje z należytą powagą, a realia rzeczywistości przetwarza na osobisty język malarski, język lirycznych form, opisywanych czarno białą, a niekiedy subtelną barwną kreską. Wysublimowana kompozycja artystyczna ma walor nie tylko osobisty, ale także walor stwarzania nowej formy malarskiej.
Twórczość artystki jest także manifestacją sprzeciwu wobec estetyki współczesnej kultury konsumpcyjnej atakującej widza kakofonią barw i błahych tematów. Sztuka Ewy Jendraszko jest bardzo osobista, a nawet intymna, lecz niestarająca się być hermetycznie zamknięta i niedostępna.
Obrazy Ewy Jendraszko są przede wszystkim, jak sama przyznaje, jej organiczną reakcją na świat percepcyjnego poznania…” Przejawia się to w procesie tworzenia obrazu, który jest dla mnie porównywalny do podróży w nieznane i odkrywania podczas niej różnego rodzaju przekazów, piękna i przejawów istoty bytu. Obrazy nie powstają na podstawie wcześniej ustalonego planu, wynikają one z ruchu ciała, emocji i bycia w stanie ducha niepodlegającym żadnej koncepcji, a umysł wykorzystuję jako narzędzie interpretujące.” Jej prace są wielowymiarowe i tajemnicze.
Malarstwo Ewy Jendraszko to pełne zadumy rozważanie o życiu, odnajdywaniu siebie i odsłanianiu ukrytych warstw rzeczywistości. Są to artystyczne reprezentacje symbolicznych wizji, w których widz może odnaleźć treści bliskie i uniwersalne a nawet odkryć cząstkę siebie samego.
Żródło: Zbigniew Pindor / krytyk sztuki
Edukację artystyczną zdobywała między innymi w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach Akademii Otwartej. Związana była także z Warszawską Pracownią Rysunku Moduł. W tym czasie istotny wpływ na jej twórczość miała znajomość z malarzem Andrzejem Fogttem, który stał się dla niej inspiracją do poszukiwań wolności w tworzeniu.
Mieszkała i tworzyła w Kanadzie, gdzie kształciła się w temacie konceptów i technik sztuki abstrakcyjnej w Art Gallery of Ontario.
Uczestniczyła w rezydencjach artystycznych, brała aktywny udział w licznych plenerach malarskich w kraju i za granicą. Jej prace zdobią kolekcje na całym
świecie, między innymi w Kolekcji Zamku w Pułtusku, w Kanadzie, Anglii, Holandii, Grecji i USA.
Jej ostatnie wystawy to:
09.2021 – „Art of Presence” – Galeria Zamku w Pułtusku
04.2023 – „Art of Presence” – Galeria Sztuki Ado-Art, Warszawa
04.2023 – „Art of Presence” – Venture Cafe, Warszawa
10.2023 – Wystawa zbiorowa: „100 dzieł sztuki, 80 artystów ze Związku Polskich Artystów Plastyków” PROM Kultury Saska Kępa, Warszawa
02.2024 – „Resonance” – Galeria Żywa Stalowa 52, Warszawa
Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.
+48 603 986 230 | biuro@goypa.pl
Gallery of Young Polish Art to dom aukcyjny i galeria sztuki współczesnej, która prezentuje dzieła polskiej młodej sztuki, a także promuje i wspiera młodych artystów.
Galeria jest również wyłącznym marchandem Jana Andrzeja Walaska w Polsce.
Numery kont
PLN: 79 2490 0005 0000 4530 2345 8983
EUR: 77 2490 0005 0000 4600 6173 0422
Showroom
ul. Mikołaja Kopernika 8/18
00-367 Warszawa
Zapraszamy w godzinach
Poniedziałek - piątek: 11.00 - 18.00
Sobota: 11.00 - 17.00
Kontakt
biuro@goypa.pl
tel. +48 603 986 230
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach w Gallery of Young Polish Art.